Preskočiť na obsah

Ako vyčistiť mobil, tablet, notebook, klávesnicu a myš?

Čistota rúk je veľmi dôležitá, no netreba zabúdať ani na našu elektroniku. Aj vy by ste si radi pravidelne čistili každodenných pomocníkov, no neviete ako? Odborníci z DATART vám poradia, ako správne vyčistiť mobil, tablet, notebook, klávesnicu a myš. Neopomenú však ani to, čomu sa pri čistení vyhnúť.

 

Či už pracujete na home office alebo chodíte do práce, teraz musíme všetci pravidelne dbať na čistotu rúk a nášho okolia. Dennodenne chytáme kľučky, stôl, skrine, počítač, no najviac asi náš mobilný telefón či klávesnicu, a to najmä tí, ktorí pracujeme z domu. Pred baktériami a vírusmi sa uchránime aj pravidelným čistením našej elektroniky.

Čistenie elektroniky sa na prvý dojem zdá byť komplikované, no nebojte, nebudete musieť rozoberať notebook na drobné kúsky, i keď povyberať klávesy by sa aspoň raz za čas zišlo. My vám poradíme, ako vyčistiť elektroniku jednoducho a efektívne.

 

foto: Unsplash.com

 

Ako správne vyčistiť mobil či tablet?

Chceme byť zdraví, tak posilňujeme našu imunitu, čistíme všetko, čo sa dá, a preto by teraz bolo najlepšie čistiť si každý deň aj mobil či tablet. Ale ako na to? Ak sa dá, vždy sa riaďte pokynmi výrobcu v návode. Mnohé smartfónytablety majú ochranný povlak proti poškriabaniu či proti odtlačkom prstov. Ten by ste mohli poškodiť nesprávnym čistením, preto ho čistite prostriedkami, ktoré sú na to určené.

Mobil a tablet môžete čistiť rovnako. Začnite tým, že si umyjete ruky. Vyberte si mobil z krytu a odpojte ho z nabíjačky či iných zariadení. Odporúčame vám ho pred čistením vypnúť. Najideálnejšie by bolo, aby ste mobil čistili antibakteriálnou utierkou určenou na čistenie mobilných zariadení. Je totiž napustená antibakteriálnym roztokom, ktorý je pre displej bezpečný.

Displej utierajte jemnými krúživými pohybmi, lebo sú najefektívnejšie, no vyhnite sa prisilnému tlačeniu. Ak poruke nemáte antibakteriálnu utierku na mobil, môžete použiť jemnú handričku z mikrovlákna, ktorú zľahka navlhčíte 70 % izopropylalkoholom tak, ako to odporúča Apple. Nastriekajte alebo nalejte na handričku malé množstvo roztoku. Určite ho nestriekajte a nelejte priamo na displej. Mohli by ste ho tak poškodiť. Dávajte si pozor, aby ste handričku nenavlhčili až príliš a ak je veľmi mokrá, vyžmýkajte ju.

Keď poutierate displej, jemne utrite aj zadnú stranu. Dbajte na dobré vyčistenie okolia fotoaparátov, pretože sa tam mohlo zaniesť veľa nečistôt, no čistite ich opatrne, aby ste ich nepoškriabali. Utrite aj boky telefónu a dajte si pozor, aby ste nenaniesli tekutiny do konektorov (ani ak je zariadenie vodotesné), pretože sa chemikália môže dostať do vnútra a poškodiť zariadenie. Smartfón jemne poutierajte a nechajte uschnúť. Váš mobil bude ako nový.

Vodoodolný mobil určite neumývajte pod tečúcou vodou, je to celkom zbytočné, pretože by ste vodu museli aj tak zmiešať s vhodným dezinfekčným roztokom a mobil rozhodne nie je odolný voči chemikáliám. Ak si chcete vyčistiť aj konektory, pretože sa vám zdajú byť zanesené, neodporúčame vám do nich liať akúkoľvek tekutinu ani do nich strkať iné predmety, ktorými by ste nečistoty chceli vytiahnuť. Najlepším riešením bude stlačený vzduch, ktorým nečistoty jemne vyfúknete. Narábajte s ním však opatrne a z väčšej vzdialenosti.

Ak máte okolo tlačidiel či konektorov zanesené nečistoty, zoberte si tyčinku do uší, veľmi jemne ju namočte do dezinfekcie tak, aby bola iba trochu vlhká, a utrite ňou nános nečistôt. Dajte pozor, aby ste nenaniesli tekutinu do záhybu pri tlačidle či do konektora. Ak chcete vyčistiť konektory, začnite nimi, pokračujte tlačidlami a až potom čistite väčšie plochy, no dajte si pozor, aby ste nečistoty nezaniesli tam, odkiaľ ste ich „odniesli“.

 

Vyčistite aj kryt mobilu

Pamätajte, vydezinfikovať treba aj kryt mobilu. Ako ho dezinfikujete, už záleží na tom, z akého je kryt materiálu. Určite ale nebude taký náchylný na poškodenie ako mobil, takže tu už dezinfekciu necháme na vašom úsudku. Pozor ale, niektoré roztoky môžu zničiť farbu alebo textil, preto vám aj napriek tomu odporúčame používať menej agresívne chemikálie.

Na ťažšie dostupné záhyby a miesta, kde by sa mohla zachytávať špina, môžete použiť napr. starú zubnú kefku a umyť kryt s vhodnou dezinfekciou, ak to dovoľuje materiál. S krytom z textilu vám asi veľmi nepomôžeme, ten zrejme budete musieť nechať napospas osudu, pretože umývať ho každý deň pod vodou s dezinfekciou by bolo zbytočne namáhavé a dlho by schol.

Väčšina obalov na mobil z textilu sa ani nedá oprať v práčke, pretože majú plastové časti, ktoré držia mobil na mieste. Radšej si teraz zaobstarajte kryt, ktorý sa ľahko dezinfikujte, umýva či utiera dezinfekciou. Kryt nakoniec poutierajte dosucha s čistou a suchou handričkou.

TIP: Nezabúdajte handričky z mikrovlákna, ktoré používate na čistenie, pravidelne prať, aby ste zničili baktérie, ktoré na nich zostali. Zaobstarajte si viac handričiek, aby ste ich stíhali prať.

 

Čím mobil nečistiť

Na čistenie určite nepoužívajte amoniak, peroxid uhlíka, aerosólové spreje, bieliace prostriedky, odličovač, odlakovač, dezinfekčné utierky, ktoré nie sú určené na mobil. Rozhodne mobil nečistite dezinfekčným gélom na ruky ani acetónom či octom. Jednoducho nepoužívajte žiadne agresívne dezinfekčné prostriedky a najmä nie tie, ktoré na to nie sú určené. Určite mobil neutierajte vreckovkou, utierkou, uterákom či inými textíliami, ktoré majú tvrdé vlákna alebo vlákno púšťajú.

 

Ako vyčistiť tlačidlový mobil?

Viacerí seniori používajú práve tlačidlový mobil pre seniorov. Aj oni by si mali čistiť telefón, najmä ak niekam chodia. Tlačidlový telefón vyčistíte jednoduchšie ako dotykový, pretože sa nemusíte báť o ochranné prvky displeja. Naučte vašich seniorov vyčistiť si mobil alebo sa sem-tam u nich zastavte a pomôžte im.

Tlačidlový mobil dobre vyčistíte stlačeným vzduchom, s ktorým vyfúknete nečistoty z klávesov. Ak nemáte stlačený plyn, použiť môžete aj čistiacu gumu, na ktorú sa nečistoty nalepia. Potom na handričku z mikrovlákna naneste malé množstvo vhodného roztoku a mobil ňou poutierajte. Mobil máte určite vypnutý, takže na klávesy môžete pritlačiť o trochu viac než na obrazovku dotykového mobilu. Ak je mobil z plastu, môžete použiť aj čistiaci prostriedok na plasty.

 

TIP: Ak sa dá váš tlačidlový mobil rozobrať ako kedysi, môžete odstrániť vrchný kryt a vybrať klávesnicu. Vrchný plastový kryt na klávesnicu a klávesnicu tak vydezinfikujete samostatne, ľahšie a precíznejšie.

 

foto: Unsplash.com

 

Ako vyčistiť notebook?

Na notebooku sa tiež nachádza množstvo baktérií a nečistôt či omrviniek, a to najmä ak si radi vychutnáte obľúbené jedlo počas pozerania seriálov alebo nestíhate počas práce, a tak jete za notebookom. Vaša klávesnica má toho „pod rovášom“ zrejme dosť, aj keď ste čistotný človek. Chráňte svoje zdravie pravidelným čistením notebooku, ideálne každý deň, no dodržiavajte pritom pokyny uvedené v návode od výrobcu.

Notebook vypnite a odpojte. Začnite ho čistiť od jeho najšpinavšej časti, čiže klávesnice. Na to je najvhodnejší stlačený plyn. So stlačeným plynom narábajte opatrne, vzduch vystrekujte po trochách, kolmo, aby ste nečistoty z klávesnice odfukovali a nefúkli ich ešte hlbšie. Nečistoty sa tak dostanú na povrch, potom ich jemne odstráňte tak, aby nepopadali späť do klávesnice. Okrem stlačeného vzduchu môžete použiť aj čistiacu gumu, ktorá na seba nalepí väčšie nečistoty.

Ak máte niektoré klávesy špinavšie, zoberte si tyčinku do uší, jemne ju namočte (stačí aj do vody) tak, aby nebola priveľmi mokrá a nanesenú špinu očistite. Pozor však, písmená nedezinfikujte agresívnymi chemikáliami, pretože by ste mohli zotrieť farbu z klávesov.

Použite radšej čistiacu sadu na notebooky, v ktorej nájdete fľaštičky s roztokom a handričku z mikrovlákna. Môžete nimi vyčistiť aj klávesnicu, ale aj obrazovku notebooku. Roztok môžete naniesť na tyčinku do ucha a ňou vyčistiť špinavšie klávesy. Keď máte klávesy poriadne vyčistené, klávesnicu dezinfikujte ešte raz.

Nezabudnite poriadne vydezinfikovať aj touchpad a miesto, kde máte počas písania položené ruky. Poutierajte aj okolitú časť klávesnice, displej, no netlačte priveľmi, aby ste ho nepoškodili. Jemnými krúživými pohybmi odstránite všetky šmuhy, nečistoty a baktérie. Pri čistení notebooku platia pre displej rovnaké pravidlá ako pre obrazovku mobilu.

Notebook poutierajte aj z vonkajšej strany a na bokoch (pozor na konektory a reproduktory, aby sa do nich nedostala voda). Aký prípravok použijete, už závisí od toho, z akého je notebook materiálu. Aj tu odporúčame používať prípravky, ktoré sú na to určené, prípadne dezinfekciu na plasty. Ak potrebujete vyčistiť konektory, opäť siahnite po stlačenom plyne.

 

Ako vyčistiť klávesnicu a myš?

Ak máte počítač so samostatnou klávesnicou, bude sa vám čistiť ľahšie ako tá v notebooku. Notebook totiž nemôžete otočiť a špinu z neho vytriasť, lebo by ste mohli poškodiť jeho dôležité súčasti. Klávesnicu môžete otočiť, jemne po nej poklepať a vytriasť z nej nečistoty, prípadne ju jemne povysávať. Ak ste už dlhšie klávesnicu nerozobrali (pozor, nie všetky sa dajú rozobrať), ideálne ju rozoberte a vyčistite tlačidlá samostatne raz za pol roka. Nakoniec klávesnicu zo všetkých strán poutierajte dezinfekčnou utierkou.

Starostlivosť o myšku nie je vôbec náročná, stačí ju odpojiť, aby ste si náhodou nezmazali nejaký súbor a vydezinfikovali ju opäť vhodným prostriedkom či už na plasty, alebo notebooky. Spodnú stranu pri optickom senzore čistite opatrne, aby ste ho nepoškodili.

 

Zhrnutie:

  • Vždy si najskôr umyte ruky.
  • Všetky prístroje musia byť počas čistenia odpojené z elektrickej siete.
  • Na čistenie elektroniky používajte iba dezinfekčné prostriedky, ktorú sú na to určené.
  • Mobil, notebook, myšku a klávesnicu si čistite každý deň (ak ste ich používali).
  • Displej čistite jemne, krúživými pohybmi.
  • Používajte iba handričku z mikrovlákna a dajte si pozor, aby nebola veľmi mokrá.
  • Handričku pravidelne perte.

 

Veríme, že vám článok pomohol a že si budete zariadenia udržiavať čisté každý deň. Verte nám, budú ako nové a vy sa budete cítiť skvele! Nedovolíte tak baktériám žiť si svoj život na vašich spotrebičoch. Ak si potrebujete vybehnúť kúpiť jeden z dezinfekčných prípravkov a nemáte rúško, poradíme vám, ako si vyrobiť vlastné. Ak často pozeráte telku, nezabudnite si vyčistiť diaľkový ovládač. A hráči by zas mali dbať na čistotu ovládačaPlayStation či Xboxu.

 

 

 

Ďalšie články

by Tailor Made

Pre dokonalého gentlemana je dôležitých päť doplnkov, v tomto blogu, ktorý je venovaný pánom sa o nich dozviete viac.

Desatoro zodpovedného nakupovania

Vážení zákazníci, vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením vírusu Covid-19 vám prinášame desatoro opatrení, o ktor