Preskočiť na obsah

Darujte použité topánky v CCC

Odneste svoje použité topánky do predajne CCC a darujte ich ďalej. Pomôžete ľuďom, ktorí to potrebujú. Organizácie pomáhajúce ľuďom v núdzi sa zapojili do celoslovenského projektu DARUJTE SVOJIM TOPÁNKAM ŠANCU NA DRUHÝ ŽIVOT pod záštitou CCC. Vyzbieranú obuv EKOCHARITA pripraví a rozdistribuuje tým, ktorých cesta životom bude aj vďaka tomu o niečo príjemnejšia. A nielen to!

Iniciatíva sa na Slovensku po prvýkrát rozbehla pod názvom GiveYourShoesASecondLife v období, keď množstvo žien a detí z vojnovým konfliktom zasiahnutej Ukrajiny riešilo absolútny nedostatok základných životných potrieb, medzi ktoré patrila aj obuv. Vtedy vzniklo aj pevné spojenie CCC s EKOCHARITOU. Predajne obuvi sa prostredníctvom výzvy postarali o zber používaných topánok do zberných boxov priamo vo svojej celoslovenskej sieti obchodov a EKOCHARITA vyzbieranú obuv vydezinfikovala, pripravila na ďalšie nosenie a rozdistribuovala organizáciám, ktorých činnosť sa v spomínanom čase sústredila najmä na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou.

Počas historicky prvého zberu obuvi sa podarilo predajniam CCC vyzbierať viac, ako 80 000 párov použitej obuvi. To bol jeden z momentov, ktorý CCC podnietil a inšpiroval pokračovať v tejto aktivite a rozšíriť rozsah projektu. Členstvom v asociácii SATEX sa CCC tiež zaradilo k výrobcom, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť za tovar umiestnený na trh a chce sa maximálnou možnou mierou pričiniť aj o jeho spätný odber a zmysluplné využitie. Podľa doteraz dostupných údajov od Ministerstva životného prostredia a EU je to len jedno z mnohých rozšírení zodpovednosti výrobcov, ku ktorému smeruje aj pripravovaná novela zákona o odpadoch, ktorá vstúpi do platnosti 1. 1. 2025.

Zberný box s výzvou DAJTE SVOJIM TOPÁNKAM ŠANCU NA DRUHÝ ŽIVOT nájdu návštevníci priamo pri pokladni a môžu do boxov priniesť používané topánky akýchkoľvek značiek a veľkostí, v páre a ideálne zviazané šnúrkami. Vyzbieranej obuvi sa následne ujme EKOCHARITA, ktorá ju vytriedi. Páry vhodné na ďalšie nosenie pripraví a použije na charitatívne účely a nepoužiteľné kusy budú upcyklované alebo použité na výrobu ďalších predmetov prípadne na energetické zhodnotenie. 

Ani jeden pár topánok vyzbieraných v rámci iniciatívy DAJTE SVOJIM TOPÁNKAM DRUHÚ ŠANCU NA ŽIVOT neskončí nevyužitý na skládke odpadu na Slovensku.

CCC verí, že sa im spolu s EKOCHARITOU podarí motivovať čo najviac ľudí k tomu, aby dali svojim topánkam šancu na druhý život, pomohli ľuďom v núdzi a prispeli k tomu, aby sa postupne podarilo znížiť množstvo textilného odpadu, ktorého príbeh sa nemusí skončiť vyhodením do smetiaka. Každého, kto prinesie do predajne použitý pár topánok navyše čaká prekvapenie od CCC.

 

Ďalšie články

JARNÉ BUNDY INAK

Odlož ťažké zimné bundy, zahoď predsudky a otvor sa novým možnostiam. Je tu jar a to znamená transformáciu tvojho šatníka. V obchodoch sme preskúmali...

KRÁSNA V KAŽDOM VEKU

Na veku nezáleží, ale na štýle áno. Máme pre vás pár typov, ako vyzerať šik aj po šesťdesiatke. Či už milujete ženskosť v podobe šiat, klasiku tenisiek s...

BAGGY JEANS

V diskusii o džínsoch, ktorá na TikToku spôsobila generačný rozkol, nás Gen Z doslova vyškolila, v čom sú baggy jeans lepšie a prečo ich všetci tak milujú....