Preskočiť na obsah

Kedy

Vstupné

Voľný

Bezplatný vstup

Kde

Námestie pod mrakodrapom

Výstava je venovaná Ing. Miroslavovi Maťaščíkovi a jeho nedožitému životnému jubileu 75 rokov.

Pán Maťaščík navrhol a stál pri výstavbe Mosta Apollo, je jedným z najvýznamnejších slovenských projektantov mostov.  Za Most Apollo si vyslúžil viaceré ocenenia ako Stavba roka 2006, či
Cenu primátora hlavného mesta SR Bratislava. Most Apollo získal cenu európskej Asociácie oceľových konštrukcií (Nice, 2005) za vysokú architektonickú a úžitkovú hodnotu projektu, citlivé osadenie vzhľadom na ekológiu a za technológiu montáže a otočenie hlavného mostného poľa. Prestížnu nomináciu medzi 5 najvýznamnejších stavieb Americkej spoločnosti pre technické inžinierstvo OPAL Awards (Washington, 2006).

 Ako sám povedal: „Bratislavské mosty sú krásne. Každý je niečím zaujímavý, každý je niečím výnimočný. Krása mosta nie je iba jeho tvar, jeho architektúra. Je v jeho logike, v jeho neštandardnom konštrukčnom riešení, v nekonvenčných detailoch, či výnimočnej montáži,“

Pri tejto príležitosti Slovenská komora stavebných inžinierov odhalí na Moste  Apollo pamätnú tabuľu, ako poďakovanie za jeho prácu.

Výstava Most Apollo pozostáva z tvorby dvoch autorov Petra Zelenáka a Miroslava Pokorného.

Peter Zelenák je výtvarník, bratislavský rodák, tvorí väčšinu svojich diel v plenéri, prevažne technikami: uhoľ, suchý pastel, ceruzka. Osobitnú záľubu našiel v stvárňovaní starých architektonických skvostov histórie, zákutí miest a obcí, ale i v prírodných scenériách a ich vzájomnej prepojenosti.

Vybrali sme časť z tvorby  „Most v pohybe“, ktorá zachytáva kreslený film uhlíkom, kedy sa počas troch dňoch otáčal Most Apollo po Dunaji.

Miroslav Pokorný sa fotografovaniu venuje už od útleho detstva. Priviedol ho k nemu jeho otec, tiež Miro Pokorný, ktorý je dodnes jeho veľkým vzorom a súčasne kritikom. Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave vyštudoval odbor Geodézie a kartografie. Preto sú ťažiskom jeho fotografickej tvorby najmä technické objekty a v jeho fotografiách sa teda prelína technický detail s citom pre farbu a výtvarnú kompozíciu.

Vystavené fotografie zachytávajú tie najzaujímavejšie momenty z priebehu výstavby zatiaľ najkrajšieho bratislavského mosta na Dunaji v Bratislave. Tieto fotografie sú však len zlomkom z celkovej galérie jeho prvého súborného fotografického diela „Výstavba mosta Apollo“, na ktorom spoznal čaro digitálnej fotografie.

Výstavba mosta Apollo bola spustená položením základného kameňa 17. decembra 2002 a ukončená slávnostným otvorením 4. septembra 2005.

Ďalšie podujatia