Zakladateľka a umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková hovorí o Eurovea ako o prirodzenom centre v okolí Dunaja, ktoré je každoročne súčasťou festivalu, hlavne kvôli jedinečnej polohe a prirodzeným prepojením s historickým centrom mesta. Tento rok to bude už 5-ročná úspešná spolupráca.
„Verejný priestor v okolí Eurovea má veľa výnimočných aspektov, medzi ktoré môžeme zaradiť aj fungujúci dialóg medzi modernou architektúrou shoppingu a historickou budovou Skladu č. 7. Je preto prirodzené, že tam každý rok umiestňujeme viacero diel a inštalácií. Aj tohtoročné budú vystavené tak, aby si naozaj každý prišiel na svoje. Deti, odborníci, ale aj široká verejnosť. V Eurovea pracujeme s nábrežím, riekou a urbanizmom, ktorý je pre nás dôležitý, pretože posolstvom Bielej noci je vytvárať dialóg medzi verejným priestorom a umením. A toto je jeden z mála verejných priestorov v Bratislave, kde vieme využiť prostredie zelene, vody, promenády, Skladu č. 7 a námestia spolu s historickou časťou. Taktiež využívame priestor shopping centra, ktorý sa stáva netradičným priestorom súčasného umenia, čo je pre nás veľkou výzvou.“
Počas troch dní bude v priestoroch shoppingu umiestnené dielo Kataríny Komárovej s názvom „Terapeutická pomôcka“, ktorá má za úlohu vytvoriť akúsi zenovú (upokojujúcu) atmosféru. Je to interaktívna socha, ale aj zážitková hračka. Vychádza z princípu kaleidoskopu, ktorý je prepracovaný na rotačný objekt - kaleidoskopické obrazce vznikajú v priestore objektu pohybom celého telesa. Nezostávajú však uzamknuté vo vnútri, pomocou vnútornej kamery a vonkajšieho projektoru sa premietajú aj na objekt samotný. Užívatelia sú tak obklopení projekciou farebných ornamentov, ktoré prácou s telesom osobne vytvárajú. Divák nie je pasívny, ale stáva sa súčasťou vizuálnej kompozície a diela samotného. Nadstavbou diela bude živá performerka, ktorá na základe ľudského pohybu so živou kapelou vytvára dialóg medzi kaleidoskopickými segmentami a samotným pohybom. Vznikne tak zaujímavá kompozícia predstavujúca akúsi oázu pokoja v shoppingu. „Týmto dielom vytvárame kontrast, narúšame stereotyp sochy, ktorej by sme sa normálne nemali dotýkať. Naopak my vyzývame návštevníkov, budíme interaktivitu, rúcame klasickú bariéru medzi sochou a publikom. Cieľom je ľuďom aj počas nakupovania priblížiť umenie, vyvolať záujem tam, kde prvoplánovo žiadny nie je,“ dodáva Zuzana.
Ďalšími headlinermi, ktorých diela si budete môcť počas Bielej noci pozrieť v okolí Eurovea je tiež britské duo Filthy Luker & Pedro Estrellas. Títo talentovaní umelci, vytvárajú monumentálne streetartové objekty. Jedným veľmi zaujímavým objektom bude „Okatý strom“ na promenáde, ktorý sleduje publikum a zároveň publikum sleduje strom. Vznikne akási interakcia medzi stromom a publikom. Organizátori jednoznačne hovoria o trhaní rekordu návštevnosti práve pri tomto diele, pretože ide o veľmi vtipnú, instagramovú inštaláciu, ktorá nadväzuje na najmonumentálnejšie dielo tohto ročníka „Obrovskú chobotnicu“. Tá osídli historickú budovu Skladu č. 7., jej osem desaťmetrových chápadiel sa bude predierať cez strechu, balkóny a okná. „Celé dielo bude pôsobiť ako keby si chobotnica odskočila z Dunaja a zabývala sa práve v budove skladu. Tešiť sa môžete na rôzne perspektívy pohľadu z nábrežia, zo Starého mosta, mosta Apollo, či z druhej strany Dunaja“, opisuje dielo Zuzana.
Vnútro Skladu č. 7 rozžiari svojimi dvoma digitálnymi dielami kanadsko-talianská vizuálna umelkyňa Cinzia Campolese, ktorá prostredníctvom priestorových projekcií zmení prostredie ikonického Skladu na digitálny priestor plný svetelných paprskov a odleskov. V sklade č. 7 umelkyňa vytvorí dve prostredia, na ktoré sa prostredníctvom zrkadiel a oceľovej sochy budú premietať abstraktné digitálne fragmenty. Vznikne akási hra svetla a tieňa, pomocou ktorej vznikne nový priestor, ktorý nás obklopí, a do ktorého môžeme vstúpiť. „Na prvý pohľad sa môže zdať, že inštalácie sú menej efektné v porovnaní s chobotnicou, ale o to viac sú prepracované, a veľmi sa naň teším. Cinzia je dôležitým reprezentantom digitálneho umenia súčasnej svetovej scény a jej diela vyhrali množstvo cien, preto si ju určite nenechajte ujsť“ dodáva Zuzana. Odporúča určite nevynechať nádherný pohľad, ktorý sa naskytne z nábrežia Eurovea na Lido oproti. „Vznikne úplne nový pohľad na nábrežie, ktoré obyčajne nevidíme pretože je ponorené v tme. Svetlá a magický efekt žiariacich stromov nám umožnia vidieť prepojenie týchto ako keby dvoch svetov - brehov pomocou svetiel. Zažijeme nový rozmer nábrežia.“
Medzi ďalšie lákadlo jednoznačne patrí aj animovaná prechádzka brazílskych umelcov VJ Suave, ktorá bude začínať každý večer o 20:00 hod. na Kúpeľnej ulici a končí pod Starým mostom pri Eurovea. Týmto dielom vzniká prirodzené prepojenie animácie a hravých výjavov, rovnako ako vzniká prirodzené prepojenie mesta a nábrežia.
Na promenáde pri Eurovea nájdete tiež jedno z troch informačných centier, kde si budete môcť zakúpiť lístky na interiérové diela, ale aj reklamné predmety.
P.S.Burger street festival sa postará o poriadnu dávku burgrov, ktoré vás nenechajú hladnými pri objavovaní umenia na festivale Biela noc.